Ergonomiczna kuchnia – jak ją zaprojektować?

0
138
Ergonomiczna kuchnia - jak ją zaprojektować?

Którymi zasadami powinniśmy się sugerować, żeby mieć ergonomiczną kuchnię?

Aneks kuchenny czy kuchnia tradycyjna?

Jeżeli gotujemy w domu warto postawić na funkcjonalną kuchnię. Czy taka przestrzeń musi być mała czy lepiej duża? Może inne składowe determinują jej użyteczność, która wpływa na wygodę w czasie pracy w kuchni? Z całą pewnością powstały żelazne zasady, których trzeba przestrzegać, gdy planujemy urządzanie kuchni. Co jest najważniejsze? Najpierw powinno się rozważyć, czy wygodniejszą opcją będzie kuchnia otwarta, czy raczej kuchnia zamknięta.

Każda z opcji, ma różne minusy i plusy. To, jaką kuchnię wybierzemy zależy od naszych potrzeb. Współcześnie coraz rzadziej wybieramy kuchnię w osobnym pomieszczeniu. Chociaż, na rynku wtórnym to właśnie z takim układem się spotykamy. Kuchnia niezależna koniecznie powinna być duża, bo w przeciwnym razie będzie ciasna. Niestety nie zawsze da się zmienić metraż. Wówczas dobrą opcją jest otwarcie kuchni na salon. Taki pomysł daje nam sposobność bycia razem w czasie przygotowywania potraw. Urządzanie kuchni zamkniętej wydaje się lepsze dla gospodyń, które pasjonują się pieczeniem ciast, bo lubią się tak zrelaksować.

Jakie są najbardziej istotne plusy kuchni otwartej?

Przede wszystkim wizualnie powiększa przestrzeń oraz charakteryzuje ją większa użyteczność. Do minusów należy rozprzestrzenianie się nieprzyjemnych zapachów. Kuchnia zamknięta z kolei cechuje się większą swobodą aranżacyjną reszty pokoi, a także izolacją przed hałasem. Do wad zaliczamy warunek większej przestrzeni.

Jaki układ zabudowy kuchennej wybrać?

Następnym krokiem będzie zaplanowanie rozkładu szafek kuchennych i sprzętów AGD. Powinniśmy kierować się tu zasadami ergonomii, które ułatwią zaprojektować wnętrze wygodne i funkcjonalne. Możliwość ustawienia szafek jest uzależniona od metrażu i kształtu wnętrza. Ważne są również okna i drzwi. Wybierając układ zabudowy, warto nie zapominać o zasadzie trójkąta roboczego. Jego wierzchołki stanowią lodówka, zlew i płyta grzewcza. Urządzanie kuchni według tego prawa zagwarantuje owocną i szybką pracą.

Rozkład na planie litery U czy raczej układ pojedynczy?

Dostępnych jest kilka rozwiązań architektonicznych, które możemy wybrać do naszego domu przyjmując pewne ograniczenia. Jeśli mieszkamy na małej przestrzeni, rozsądnie jest zdecydować się na tę drugą opcję, czyli aneks kuchenny. Niestety taki projekt nie należy do wybitnie komfortowych. Znacznie lepsze rozwiązanie przedstawia układ jednorzędowy z wyspą barową, na której można umieścić zlew i kuchenkę, co znacząco poprawi ergonomię.

W sytuacji, gdy wybierzemy urządzanie kuchni w układzie dwurzędowym, uzyskamy dużą funkcjonalność. Gwarantuje on świetną ergonomię i dobrze się odnajduje również w kuchniach niewielkich. Bardzo prosto daje się tu zastosować trójkąt roboczy. Z kolei, gdy zależy nam na dużej kuchni, najlepiej urządzić ją w układzie litery L, G lub U.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here