Zanieczyszczenie plastikiem – jak ograniczyć zużycie plastikowych butelek?

0
730
Zanieczyszczenie plastikiem - jak ograniczyć zużycie plastikowych butelek?

Produkty wykonane z plastiku jeszcze do niedawna cieszyły się dużą popularnością wśród użytkowników na całym świecie ze względu na swoje praktyczne zastosowanie. Dziś konsumenci już wiedzą, że plastik to tworzywo, które bardzo długo się rozkłada i ma negatywny wpływ na globalny ekosystem oraz wszystkie organizmy żywe zamieszkujące naszą planetę. Odpady z plastiku trafiają do mórz, oceanów i lasów zatruwając okoliczne zwierzęta i doprowadzając do masowego wymierania gatunków. A jak można ograniczyć zużycie plastikowych butelek w codziennym życiu?

 

 

Jak długo rozkładają się plastikowe butelki?

Plastikowe butelki to wygodny i tani sposób na przechowywanie różnego rodzaju napojów i cieczy, dlatego są chętnie wykorzystywane przez mniejszych i większych producentów. Choć pojemniki wykonane z plastiku mogą być używane wielokrotnie, to konsumenci zwykle od razu wyrzucają pustą butelkę po wodzie czy mleku do śmieci. Wiele osób myśli, że w wyniku segregacji odpadów plastikowe butelki trafiają do odzysku, tymczasem w Polsce recyklingowi jest poddawanych jedynie 27% wszystkich butelek. Pozostała część nie zostaje wykorzystana i zalega na wysypiskach śmieci lub w miejscach zupełnie do tego nieprzeznaczonych. Co ważne jedna plastikowa butelka potrzebuje od 100 do nawet 1000 lat, żeby ulec całkowitemu rozkładowi. W efekcie każdy wyrzucony plastik stanowi realne zagrożenie dla środowiska.

 

Jak ograniczyć zużycie plastiku w codziennym życiu?

Alternatywą dla plastikowych butelek mogą być szklane pojemniki lub opakowania wielokrotnego użytku. Jednak produkty umieszczone w szklanych butelkach są zwykle dużo droższe. Dlatego w przypadku wody pitnej warto rozważyć korzystanie ze specjalnego dzbanka z filtrem, dzięki któremu można uzyskać dobrej jakości wodę w przystępnej cenie. Dzbanek lub butelka z filtrem od Dafi to wydajne i ekonomiczne urządzenie, które oczyszcza wodę z kranu, aby była zdatna do picia. Koszt jednego litra tak pozyskanej wody to zaledwie 1 grosz, a filtry należy wymieniać raz na miesiąc.

 

Dlaczego warto korzystać z produktów Dafi?

Niektórzy wzbraniają się przed piciem wody z kranu, tłumacząc, że jest twarda i ma nieprzyjemny smak. Innowacyjne filtry zastosowane w produktach Dafi szybko i sprawnie usuwają zanieczyszczenia z wody, co umożliwia otrzymanie cieczy pozbawionej nadmiernej twardości o doskonałym smaku. Dzbanek dobrze się sprawdzi w kuchni, butelkę można wygodnie zabrać ze sobą w podróż, a zestaw filtracyjny Dafi Flow Comfort to idealna opcja dla wymagających klientów, którzy nie chcą często zmieniać wkładu filtrującego. Więcej ciekawych i praktycznych informacji na temat zanieczyszczenia plastikiem i możliwych rozwiązań tego problemu znajduje się w pod tym adresem.

 

W Polsce co roku zużywa się około 3,5 ton plastiku. Na świecie wiele jednorazowych produktów wykonanych z tworzywa sztucznego jest stopniowo wycofywanych z produkcji, aby ograniczyć ilość odpadów. Dlatego warto zrezygnować plastikowych butelek na rzecz ekologicznego dzbanka lub butelki z filtrem, by zaoszczędzić czas i pieniądze oraz zadbać o lokalne środowisko.

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here