Precyzja wykonania rysunku technicznego wymaga użycia ołówka o dobrze zaostrzonym graficie. W pracowniach kreślarskich coraz rzadziej wykorzystuje się ołówki drewniane, które są mało praktyczne ze względu na konieczność częstego strugania i wyostrzania końcówki. Lepiej sprawdzają się ołówki mające stałą grubość grafitu na całej jego długości. Taką właściwość mają powszechnie używane ołówki automatyczne.
Niezawodne przyrządy kreślarskie
Sporządzanie projektów graficznych za pomocą programów komputerowych nie wyparło jak dotąd ręcznego rysowania piórkiem z tuszem lub ołówkiem. Do kreślenia cienkich linii na papierze lub kalce technicznej najbardziej nadaje się ołówek automatyczny. Ta prosta konstrukcja składa się z obudowy i wkładu grafitowego wysuwanego za pomocą nacisku na końcówkę połączoną ze sprężynką. Ołówki automatyczne mają wiele właściwości sprawiających, że efekty pracy są szybkie i precyzyjne:
- nie wymagają strugania,
- są wygodne i trwałe,
- dają możliwość wymiany wkładu,
- służą do wielokrotnego użycia,
- kreślą linie o pożądanej grubości,
- mają obudowę o ergonomicznym kształcie.
Walory użytkowe
Solidnie wykonane ołówki automatyczne użytkowane są przez długi czas. Po wyczerpaniu zapasu rysików można dokupić odpowiednią liczbę bez konieczności nabycia kolejnej obudowy. Wymiana wkładu zajmuje krótką chwilę, więc nie traci się czasu na struganie, tak jak w przypadku tradycyjnych ołówków drewnianych. Mechanizm wyciskania końcówki działa niezawodnie i nie powoduje złamania grafitu. Dla profesjonalistów najbardziej nadają się ołówki automatyczne z wyprofilowaną prowadnicą grafitu, umożliwiającą precyzyjne kreślenie przy użyciu linijki lub przykładnicy. Dokonywanie zmian lub poprawek w szkicach ułatwia umieszczona w zabudowie gumka do ścierania. Jeśli obudowa ma sześciokątny przekrój ołówek nie potoczy się po blacie stołu kreślarskiego, dzięki temu nie spadnie na podłogę.
Inne zastosowania
Bardzo popularne są ołówki automatyczne z kolorowymi wkładami. Używają ich pracownicy biurowi do zaznaczania danych liczbowych w zestawieniach i tabelach. Poprzez oznaczenie kolorem wykaz staje się bardziej czytelny i przejrzysty. Główną zaletą ołówka jest ścieralność napisu. Wykorzystują tę właściwość studenci do zaznaczania w wypożyczonych z biblioteki podręcznikach ważniejszych fragmentów tekstu. Przed zwrotem książki ścierają wszystkie ślady gumką. Ołówki automatyczne są szczególnie lubiane przez dzieci rozpoczynające naukę pisania. Przy braku wprawy do regulowaniu nacisku, po złamaniu się końcówki wkładu od razu mogą wysunąć kolejną część grafitu.