Wiele osób kupiło kiedyś bluzkę z naprasowanym wzorem, który wyszedł z mody. Niektórzy nawet sami pod wpływem chwili naprasowali na ulubione ubranie jakiś motyw, który z perspektywy miesięcy, czy lat, przestał się podobać. Po jakimś czasie moda się skończyła, druk się sprał, a ulubione spodnie zostały z wielkim smokiem na kieszeni. Jeśli myślisz, że nic nie da się z tym zrobić, a ubranie trzeba wyrzucić, oto nadchodzi odpowiedź – naprasowankę można usunąć!
Usuwanie nadruku z ubrań
Prasowanka na koszulę jest możliwa do usunięcia, choć wiele zależy również od materiału i druku. Przed usuwaniem naprasowanki warto dokładnie przyjrzeć się metce – skład ubrań jest w tym wypadku kluczowy, gdyż inaczej usuwa się nadruk z materiałów naturalnych, a inaczej z syntetycznych. Alkohol i chemia usuwają więc nadruki z tkanin naturalnych, natomiast tkaniny syntetyczne mogą zostać zniszczone przy użyciu tak mocnych środków. W niektórych przypadkach usunięcie może nie być możliwe lub pozostawi ślad w miejscu prasowanki, przez co w miejscu starej naprasowanki trzeba będzie umieścić inną. W przypadku dużych nadruków proces może być żmudny, bo gdy z dawnej prasowanki zostaną kawałeczki, trzeba będzie je usuwać ręcznie. Są jednak metody, które pozwalają pozbyć się niechcianego obrazka z ubrania i cieszyć się nowym-starym produktem!
Metody usuwania naprasowanek
- Metoda mechaniczna – w tym wariancie sprawdzi się ciepłe (lecz nie gorące, bo roztopi nadruk, niszcząc koszulkę) żelazko i papier do pieczenia. Prasowankę należy nagrzać, po czym przyłożyć papier do pieczenia i dalej ogrzewać żelazkiem. Następnie wystarczy ostrożnie zdjąć naprasowankę. Można użyć do tego stępionego nożyka do tapet lub nieostrego noża kuchennego. Przyda się jednak cierpliwość, gdyż może się okazać, że proces trzeba będzie powtórzyć. Wówczas prasuje się dalej przez papier, znów odrywa odklejające się kawałki naprasowanki i tak do skutku, aż po nadruku nie będzie śladu. Ta metoda jest przede wszystkim tania – żelazko i papier do pieczenia w swoim domu ma prawie każdy.
- Metoda chemiczna – jak sama nazwa wskazuje, potrzebny będzie detergent. Na rynku dostępne są środki rozpuszczające klej, jednak są dość drogie i mogą zniszczyć lub odbarwić delikatne materiały. Tego typu środki niezawsze dostępne są w stacjonarnych sklepach, gdyż używa się ich raczej przemysłowo, jednak z łatwością można znaleźć i kupić je w internecie. Mimo wysokiej ceny, metoda ta jest bardzo skuteczna, usuwając sitodruk, a nawet naprasowankę z gumy.
Warto dodać, że domowe sposoby, takie jak włożenie ubrania do zamrażarki, by nadruk stał się sztywny i sam odpadał, usuwanie naprasowanki zmywaczem do kleju, benzyną lakową, żyletką, czy suszarką mogą się sprawdzić, jednak nie w przypadku wszystkich materiałów. Delikatne tkaniny, takie jak satyna lub jedwab w rękach amatora mogą się zniszczyć, więc jeśli bardzo zależy nam na tym ubraniu, można skorzystać z usług specjalisty, który zajmuje się usuwaniem druku. Daje to pewność, że ulubiona część garderoby jest w dobrych rękach, które mogą zdziałać cuda. Będzie to z pewnością bardziej kosztowne, niż usuwanie na własną rękę, jednak uchroni przed ewentualnym zniszczeniem ubrania.
Podsumowując, nie każdy nadruk można usunąć, chociaż nie jest to niemożliwe. Opcja z żelazkiem jest znacznie tańsza, chociaż nie zawsze działa, natomiast detergent do usuwania kleju może przewyższyć zakup nowego ubrania. Mimo wszystko, usunięcie naprasowanki, która jest już niemodna lub się nam znudziła to sposób na odświeżenie garderoby i uzyskania czegoś nowego, bez wizyty w sklepie z ubraniami.