To niedoceniana roślina, która ma szerokie zastosowanie. Jej drogocenne właściwości lecznicze wykorzystywane są przede wszystkim jako wsparcie chorej wątroby, ale nie tylko. Przekonaj się, że ostropest plamisty warto mieć w domu, ponieważ jest remedium na wiele dolegliwości.
Można go rozpoznać po fioletowych kwiatach, ale wyróżniają go również liście z kolczastymi brzegami i białymi plamkami. Latem zbierane są nasiona, które po osuszeniu poddaje się młóceniu. Zmielona postać ostropestu plamistego ma idealną konsystencję do robienia naparów i wywarów, choć stosuje się go także jako posypkę lub przyprawę. Suchy wyciąg z łuski ostropestu plamistego jest idealnym wsparciem chorej wątroby, dlatego możesz stosować jego skondensowany zamiennik – Sylimarol, który jest dostępny aptece internetowej, np. https://www.i-apteka.pl/product-pol-799-SYLIMAROL-70mg-x-30-drazetek.html i pomaga w rekonwalescencji chorego organu.
Ostropest plamisty – spektrum działania
Roślina swoje działanie zawdzięcza głównie wysokiej zawartości olejków eterycznych. Jest też wspaniałym źródłem kwasu palmitynowego, linolowego i oleinowego. Olej z ostropestu wpływa regenerująco na skórę, poza tym rozjaśnia cerę i przyspiesza proces gojenia się ran. Stosuje się go także na trądzik, a ponieważ zawiera sporo witaminy E, garbników i steroli roślinnych, pomaga utrzymać odpowiednią elastyczność skóry i tym samym opóźnia powstawanie zmarszczek. Dzięki zawartości cennych substancji obniża również stężenie bilirubiny we krwi, poza tym jego właściwości wykorzystywane są w leczeniu osteoporozy. Preparaty na bazie ostropestu stosuje się do łagodzenia stanów zapalnych związanych z cukrzycą – roślina może okazać się również skuteczna w leczeniu wirusowego zapalenia wątroby typu A, B i C.
Zastosowanie ostropestu plamistego
W skład ostropestu plamistego wchodzi sylimaryna, czyli kompleks substancji o właściwościach antyoksydacyjnych, wykazujących różnorodne działanie w organizmie. Między innymi cechują go właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Wykazuje również działanie detoksykujące i odtruwające – roślina jest stosowana między innymi przy zatruciu muchomorem sromotnikowym, lekami czy alkoholem. Właściwości lecznicze ostropestu plamistego sprzyjają regulacji cyklu menstruacyjnego oraz skrócenie czasu krwawienia, ponadto działa on rozkurczowo, przynosząc kobietom ulgę podczas miesiączki.
Składniki rośliny działają przeciwzapalnie, co może być pomocne na przykład w sytuacji nasilenia zmian skórnych związanych z łuszczycą. Ostropest plamisty ma właściwości żółciotwórcze i żółciopędne, wykazuje działanie spazmolityczne oraz stabilizuje błony komórkowe. Jest sprzymierzeńcem wątroby – regeneracyjne wpływa na komórki tego organu i zapobiega jego marskości. Ponadto hamuje wytrącanie się złogów i kamieni żółciowych, obniżając jednocześnie poziom cholesterolu we krwi. Sporo badań naukowych potwierdza także, że ostropest plamisty hamuje podział i namnażanie się komórek nowotworowych. To roślina, która jest naturalnym lekarstwem i ma szerokie zastosowanie.