Co warto wiedzieć o paszporcie? Ile kosztuje i jak go wyrobić?

0
259
Co warto wiedzieć o paszporcie? Ile kosztuje i jak go wyrobić?

Dalekie podróże zostały dosyć mocno ograniczone na skutek pandemii koronawirusa w latach 2020 – 2021. Na szczęście coraz więcej krajów znowu wcześniej nałożone restrykcje, a gospodarka turystyczna zaczyna się ożywiać. Niemniej przed podjęciem decyzji o wyborze kraju, do którego podróżujemy, musimy pamiętać o wyrobieniu dokumentu paszportowego. Oczywiście nie zawsze będzie on potrzebny, ponieważ do przemieszczania się po terenie całej Unii Europejskiej nie trzeba go posiadać. Ile zatem kosztuje paszport, jak długo trzeba na niego czekać i w końcu – gdzie go wyrobić? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w dzisiejszym poradniku podróżnika.

Gdzie wyrobić paszport?

Aby wyrobić dokument paszportowy, musimy udać się do punktu czy też biura paszportowego. Takich placówek jest około setka w całej Polsce. Dobrą wiadomością jest to, że nie musimy wybierać punktu zlokalizowanego najbliżej naszego miejsca zamieszkania lub zameldowania. Możemy wybrać całkowicie dowolne biuro paszportowe pamiętając, że w tym samym miejscu składamy dokumenty o paszport i jednocześnie odbieramy wyrobiony już paszport. Niestety nie można wyrobić paszportu całkowicie przez internet. Możemy zatem sprawdzić online aktualny status.

Wymagane dokumenty

Co jest potrzebne do wyrobienia paszportu? Komplet dokumentów jest niewielki. Potrzebujemy w sumie czterech rzeczy: wypełnionego wniosku paszportowego (pobieramy go na miejscu w biurze paszportowym), dowodu osobistego, zdjęcia na paszport i dowodu uiszczenia opłaty paszportowej. Jeżeli przysługuje nam zniżka bądź ulga z tytułu np. pobieranej emerytury lub renty, to musimy dodatkowo dysponować dokumentem potwierdzającym taki stan rzeczy.

Ile kosztuje paszport i ile się czeka?

Za paszport musimy zapłacić 140 zł. Jest to kwota bazowa i od niej odlicza się zniżki lub ulgi. Te przysługują m.in. osobom niepełnosprawnym, małym dzieciom, uczniom czy emerytom i rencistom. Na paszport czeka się do 30 dni, jednak istnieje możliwość skrócenia tego terminu poprzez wyrobienie tzw. paszportu tymczasowego.

Więcej informacji dotyczących wyrobienia dokumentu paszportowego i wymogów formalnych, znajdziesz w serwisie informacyjnym Joblife.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here